Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Cum sa ne facem cumparaturile online

Member Avatarul lui Bordea
    Data înscrierii
    19.01.2013
    Posturi
    32
    Opinii
    A citit 0 Opinii
    Descărcări
    0
    Încărcări
    0

Cum sa ne facem cumparaturile online

Cum să ne facem cumpărăturile online
    Nume:  magazine.jpg
Afişări: 119
Mărime:  23,7 KB

Probabil că mulți dintre noi ne-am exprimat dorința de a ne face cumpărăturile online în condițiile în care magazinele virtuale au evoluat de așa natură încât sunt capabile să ofere o gamă largă de produse, unele chiar la prețuri deloc de neglijat.Cum mediul online s-a dovedit a fi de multe ori înșelător și ținând cont de faptu că atunci când vine vorba de bani trebuie să fim atenți de două ori o să vă fac o scurtă expunere care sper să vă ajute să vă faceți cumpărăturile în siguranță.

ATENȚIE la site-urile care oferă reduceri!

Cu toții ne dorim să facem puțină economie numai că trebuie să ținem cont de faptul că nimeni niciodată nu ne va oferi ceva pe gratis sau doar de dragul de a ne satisface cerințele. În ceea ce privește produsele sau serviciile regăsite în ofertele cu prețuri reduse există câteva variante care s-ar putea să ne strice iluziile, cum ar fi:

• Produsul nu este original iar prețul redus este de fapt prețul lui real,
    • Produsul este de proastă calitate iar magazinul dorește să scape de el,
    • Serviciul prestat este de proastă calitate iar firma se află în căutare de clienți
    • Prin serviciile oferite la preț redus se încearcă reabilitarea unei firmei.

La polul opus sunt următoarele variante:
    • Produsul oferit spre vânzare nu se vinde pentru că este nou pe piață,
    • Produsele sau serviciile sunt ieftine pentru că se dorește promovarea firmei,
    • Produsul sau produsele sunt livrate direct de la furnizor,
    • Se face lichidare de stoc.

Sunt de părere că întotdeauna este bine să ne alegem cu grijă magazinele virtuale ca de altfel și site-urile care promovează aceste magazine pentru a nu ne păcăli atunci când ne e lumea mai dragă.
    Iată cum trebuie să procedăm dacă ne hotărâm să cumpărăm ceva ,,online”:

• Verificăm credibilitatea site-ului (magazinului online) - dacă acesta are vizitatori sau cumpărători ca de altfel și părerile acestora. Recomand să vă consultați și cu altcineva, întrebați rudele sau prietenii dacă au auzit despre site-ul respectiv sau folosiți motoarele de căutare pentru informații suplimentare.

• Dacă ne place un produs înainte să-l cumpărăm facem o comparație cu prețurile oferite și de alte magazine online.
    • Înainte să cumpărăm produsul verificăm ce părere au ceilalți cumpărători despre acesta. Părerile pot fi găsite pe site-ul care oferă produsul la rubrica aferentă sau le puteți afla studiind alte site-uri sau forumuri unde puteți să și cereți păreri despre produsul respectiv.
    • Citiți cu atenție condițiile în care se vinde produsul respectiv și condițiile pentru livrare. Aveți grijă să nu fiți păcăliți de afișarea unui preț mai mic iar la livrare să plătiți în plus(vedeți dacă se percep taxe de livrare și calculați cât vă costă în total produsul respectiv), o strategie folosită deseori pentru atragerea cumpărătorilor.

Acestea fiind spuse, cum zice o expresie celebră ; ,, Vă doresc shoping plăcut !”
    Ultima modificare făcută de GST; 19.02.2013 la 21:23.

Junior Member
    Data înscrierii
    15.02.2013
    Locaţie
    Iasi
    Posturi
    8
    Opinii
    A citit 0 Opinii
    Descărcări
    0
    Încărcări
    0
    așa am pățit eu cu un produs comandat pe net iar la livrare am plătit o taxă care adunată cu prețul produsului era exact ca în orice magazin... și eu care credeam că l-am luat mai ieftin.

Junior Member
    Data înscrierii
    29.03.2013
    Posturi
    11
    Opinii
    A citit 0 Opinii
    Descărcări
    0
    Încărcări
    0
    Nu cred ca mai tine faza cu ele, deja lumea a invatat ca nu este bine sa cumpere de la ele...
    ma gandesc sa-mi iau niste boxe pentru laptop, dar si un ssd ieftin. am pe cineva care da sfaturi achizitie placa video.

Etichete pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu puteţi posta subiecte noi.
  • Nu puteţi răspunde la subiecte
  • Nu puteţi adăuga ataşamente
  • Nu puteţi modifica posturile proprii
  •